آتی کاوان پارس

از بزرگترین گروه مهره داران چه می دانید؟ - آتی کاوان پارس

به گزارش آتی کاوان پارس، ماهی ها از ابتدایی ترین مهره دارانی هستند که پا به عرصه وجود گذاشتند و امروزه با حدود 30 هزار گونه، بزرگترین گروه مهره دارهستند اما حیات آن ها با تهدیداتی روبرو است؛ از صید ترال گرفته تا آلودگی های دریایی.

به گزارش خبرنگاران ماهی ها اندکی بیش از نصف تعداد مهره داران زنده را تشکیل می دهند. در ادامه به برخی از ویژگی ها و خطراتی که آن ها را تهدید می نماید، می پردازیم.

برخی گروه های ماهیان با توصیف گونه های تازه در حال توسعه هستند و برخی دیگر به خاطر همنامی گونه ها یا انقراض در حال کاهش هستند. با وجود این بر اساس اعلام سازمان حفاظت محیط زیست هر ساله تعداد گونه های ماهیان در حال افزایش است.

تنوع ماهی های زنده بیش از آرایه های سنگوارهای شناخته شده است و اطلاعات غنی ازسنگواره ماهیان وجود دارد.

از حدود 515 خانواده ماهیان امروزی گردک ماهیان، گاوماهیان، کپورماهیان و لوچ ماهیان – که اغلب ماهی های آب شیرین هستند – بزرگترین خانواده ها را تشکیل می دهند و جالب این که حدود 43 درصد تمام ماهی ها، ماهی های آب شیرین هستند.

بر اساس رده بندی تبارشناختی، بیشتر پرتوبالگان به پستانداران نزدیکتر هستند تا به کوسه ماهی ها . با وجود این ترکیب ناهمگون، پیوستگی تباری نشان می دهند.

مصادیق گوناگونی برای ماهی ذکر می گردد به گونه ای که برخی اصطلاح ماهی را به ماهیان آرواره دار استخوانی محدود می نمایند. بسیاری کوسه ماهی ها، سپرماهی ها و خویشاوندانشان را هم بر این می افزایند. برخی هم جمجمه داران بی آرواره را هم به جمع ماهیان اضافه می نمایند.

بر اساس آخرین آمار اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت در حال حاضر 37 درصد از کوسه ها و پرتوماهی ها با خطر انقراض روبرو هستند

ماهیان آبهای داخلی ایران شامل 160 گونه است.

در گروه ماهیان آب های داخلی خانواده کپور ماهیان فون غالب ماهیان را تشکیل می دهد و ماهی کورغار، قزل آلای خال قرمز، ماهی آفینیوس از جمله گونه های منحصربه ایران بشمار می فرایند و دارای ارزش زیستی بالایی هستند.

بر اساس اعلام سازمان حفاظت محیط زیست متاسفانه به علت کم توجهی به حفظ و مدیریت آبزیان آب های داخلی طی دو دهه اخیر مطالعات جامعی بارای شناخت ماهیان در زیست بوم های آبی مختلف صورت نگرفته و از فراوانی و پراکنش بسیاری از گونه ها اطلاعات و آمار دقیقی در دسترس نیست و یا جمعیت برخی گونه ها نظیر ماهی کورغار در معرض تهدید است.

آلودگی نفتی، میکروپلاستیک ها در آب ها، گرم شدن اقیانوس ها و صید ترال از جمله مشکلاتی است که حیات ماهیان را در ایران و دنیا با تهدید روبرو نموده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

بازدید : - بار دسته بندی : اخبار و رویدادها تاريخ : 4 نوامبر 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.